Restoran Pelegrini, jedan je od najpoznatijih hrvatskih restorana, smjestio se u samom srcu grada Šibenika iza katedrale sv. Jakova. Vlasnik restorana je poznati chef Rudolf Stefan koji je ugostio naše studente te im pokazao kako funkcionira jedan vrhunski ugostiteljski objekt. Naime, Pelegrini je prema mišljenju mnogih stručnjaka i ljudi iz struke apsolutni br.1. u Hrvatskoj te zaslužuje biti okrunjen Michelin zvjezdicom u što skorijoj budućnosti.
Nakon ugodnog dvosatnog razgovora sa chefom, studenti su bili oduševljeni njegovom koncepcijom rada i filozofijom prema poslu. Pokazao im je na praktičnim primjerima kako koristiti autohtone namirnice, pritom ne umanjujući kvalitetu nego samo povećavajući njenu vrijednost. Sam meni restorana Pelegrini mijenja se sukladno sezonama, to jest sezonskim plodovima što daje posebnu draž restoranu te iznimno veseli goste. Chef Rudolf studentima je rekao kako profesionalno vođenje restorana zahtijeva 24- satni angažman te je iznimno je zahtjevan posao. Studente je impresionirala i organizacija rada u kuhinji, gdje se u relativno malom prostoru kreiraju fantastične gurmanske delicije. Za kraj ih je uputio u tajne kvalitetnog posluživanja i ukazao na važnost vođenja računa o najmanjem detalju prilikom dolaska, posluživanja i ispraćaja gostiju.
Nakon posjete restoranu, studenti su posjetili i Vinariju Bibich koja ima 500 godina obiteljske tradicije i nalazi se u okolici Šibenika. Studente je dočekao vlasnik Alen Bibić, među prijateljima zvan Bibich, po kojemu je vinarija i dobila ime. Uz stručno vodstvo somelierke Ane, studenti su kušali sorte vina bogatih aroma, ne krijući zadovoljstvo kušanim. Vinarija Bibich ima „recept“ kako na savršen način sljubiti vina i autohtone namirnice, nudeći gostima poseban doživljaj i novi pogled na termin„tradicionalno“. Posebnost vinarije je i to što su uspjeli spasili od zaborava sorte poput lasina i debita te omogućili budućim naraštajima da uživaju u uzgoju i okusu tradicionalnih sorti. Novim načinom prezentacije starih sorti pokazali su da su upravo one izniman potencijal Dalmatinskog zaleđa, kako u gastronomiji tako i u turističkoj ponudi.
Posljednji dio ovog ispunjenog dana studenti su proveli na OPG-u Skelin. Obišli su samo obiteljsko gospodarstvo, prošetali kroz vinograde te kušali i njihova vina kao i ukusne pršute, sve redom njihove proizvode. Miljevački pršut koji proizvode poznat je kao prava delicija Šibenskoga zaleđa. Naime, radi se o tradicijskoj proizvodnji koja se sastoji od petomjesečnog sušenja na posebnim vrstama drveta uz pomoć dalmatinske bure, mješavini začina i soli, mediteranskog bilja i ljekovitih trava. A sve to u savršenoj mikroklimi Miljevačkih ravni.
Nakon ove zanimljive ture uslijedio je ručak uz opušteno druženje i zbrajanje impresija, kojih je uistinu bilo na pretek.