Vincenzo Guarino je talijanski chef koji je u svojoj bogatoj karijeri osvojio brojna priznanja i nagrade pa tako i svojevrsnog gastronomskog Oskara – tri Michelinove zvjezdice.
Aspira je imala čast ugostiti ovog vrhunskog chefa kao jednog od mnogobrojnih stranih predavača na prvom studiju Gastronomije u Hrvatskoj. Chef Guarino je na Aspiri 16.12. održao praktičnu radionicu na kojoj je sa studentima Gastronomije pripremao tradicionalne mediteranske božićne specijalitete. Sutradan je u podrumima Dioklecijanove palače Visoka škola Aspira organizirala prezentacijski cook show koji je vodio chef Guarino i njegov sous chef Giuseppe Romano, kako bi i dio naše splitske javnosti imao priliku uživati u raznovrsnim gastronomskim delicijama. Uzvanicima su prezentirani specijaliteti koje su chefovi stvarali na licu mjesta uz pomoć studenata Aspire te je svatko imao priliku za degustaciju. Svi su dobili i recepte jela koja su kušali kako bi se i sami mogli okušati u pripremi jela po recepturi ovog svjetski poznatog chefa.
Na samom početku eventa dekanica Visoke škole Aspira pozdravila je sve nazočne ističući kako će Split ubrzo biti prepoznat ,osim po turizmu i povijesnim znamenitostima i po prvom studiju Gastronomije. Direktor i osnivač Aspire Milivoj Jerkunica zaključio je kako su okupili vrhunski tim profesora i predavača te kako su započeli radovi na kulinarskom kabinetu sa najsuvremenijom opremom. Dodao je i kako im je želja donijeti duh Mediterana u kuhinje i graditi prijateljske odnose sa studentima koji su puni žara i entuzijazma .
Chef Guarino je rekao kako Split ima veliki potencijal kako u turističkom tako i u gastronomskom smislu. Guarino smatra da je potrebno uložiti što više truda i sredstava u razvoj i edukaciju mladih u oba sektora te da Aspira kroz svoje studijske programe Turističkog menadžmenta i Gastronomije daje veliki doprinos razvoju upravo tih, danas najjačih grana Hrvatske industrije. Iako je proputovao dobar dio svijeta i kuhao na različitim zanimljivim mjestima, kazao nam je kako mu je bila neizmjerna čast pripremati jela u veličanstvenom ambijentu koji nudi Dioklecijanova palača.
Zaključio je kako je njegova misija prenositi znanje te da upravo zbog toga nikad od svojih kolega i studenata ne krije svoje recepte, a istakao je i važnost praktične nastave rekavši „teorijski dio je jako važan pošto kuhari moraju znati sve o svakoj namirnici i načinu njene upotrebe, ali praksa je ono što te uistinu učini kuharom“.
Našim studentima je poručio da treba uložiti još puno snage i vremena da se postane veliki majstor, ali da će marljivim radom i učenjem svakim danom biti bliže tome cilju.